Pazar Günleri Açığız
RANDEVU ALMAK İÇİN:0 282 654 44 44

DİŞETİ HASTALIĞI PERİODONTOLOJİ

Diş ve diş eti hastalıkları ülkemizde ve dünyada en önemli sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Ancak hayatı doğrudan etkilediği bilinmediği için gereken önem verilmemektedir. Ağız ve diş sağlığında en önemli iki hastalık diş çürükleri ve diş eti iltihaplanmalarıdır.

Fırçalanmayan dişlerimizin üzerinde yiyecek artıkları ve bakteriler birikir. Bakteriler bu yiyecek artıklarıyla beslenerek ağız ortamında asit üretirler, bu asit dişlerimizi eritmeye yani çürütmeye başlar ve diş etlerimizde diş eti iltihabına sebebiyet verir.
 


Periodontal hastalıklar dişeti ve dişleri destekleyen diğer dokuları etkileyen iltihabi hastalıklardır.Erişkinlerde diş kayıplarının %70’ inden periodontal hastalıklar sorumludur.Bu hastalıklar erken dönemde teşhis edildiklerinde kolay ve başarılı bir şekilde tedavi edilebilirler.Dişeti hastalıklarının önlenmesi veya tedavisi;doğal dişlerin korunması,daha rahat çiğnemenin ve daha iyi bir sindirimin sağlanması gibi diğer faydaları da beraberinde getirir.Periodontal hastalıklar dişeti iltihabı (gingivitis) ile başlar.Yani gingivitis periodontal hastalığın erken dönemidir.Bu dönemde dişetleri kanamalı,kırmızı ve hacim olarak büyümüştür.Erken dönemde çok fazla rahatsızlık vermeyebilir.Tedavi edilmezse hastalık periodontitise ilerleyerek dişeti ve dişleri destekleyen alveol kemiğinde geriye dönüşsüz hasar oluşturabilir.
 

Dişeti iltihabı (gingivitis) Tedavi edilmemesi sonucu dişeti yıkımı ve kemik kaybına uğramış dişeti hastalığı (periodontitis)

 

Periodontitis periodontal hastalıkların daha ilerlemiş bir safhasıdır.Dişleri destekleyen diğer dokularla birlikte alveol kemiğinde de hasar oluşur.Diş-diş eti arasında “periodontal cep” oluşur.Periodontal cep varlığı infeksiyonun yerleşimini ve hastalığın ilerlemesini kolaylaştırır.Hastalık ilerledikçe dişler sallanmaya başlar,hatta çekime gidebilir.
 

Dişeti hastalığının belirtileri nelerdir?