Pazar Günleri Açığız
RANDEVU ALMAK İÇİN:0 282 654 44 44

ENGELLİLERE ÖZEL

engelliler diş fırçalama

Ağız ve diş sağlığımız genel vücut sağlığımızın ayrılmaz bir parçasıdır. Engelli hastalarda genel sağlık problemleri ile uğraşılırken ağız ve diş sağlığı gözardı edilebilir. Bu yüzden engelli hastalar ağız-diş hastalıkları bakımından yüksek risk grubundadır. Onların ağız ve diş sağlığının korumak büyük önem taşır. Engelli hastalarda çiğneme problemleri oldukça yaygındır. Beslenme alışkanlıklarına özel dikkat gerekmektedir. Şeker ve karbonhidrat içeren gıda maddelerinin tüketimi azaltılmalıdır. Püre tarzında yumuşak gıdalarla beslenmek zorunda olan engelli bireyler daha fazla çürük riski altındadır.

Engelli hastalarda kaybedilen her diş daha büyük problemleri arkasından getirir. Diş kaybı ile ortaya çıkan konuşma ve çiğneme problemleri çocuğun eğitiminde verimi düşürebilir. Hastaların çoğu protez ve diğer apereyleri kullanmaya uyum göstermez. Engelli bireylerde diş tedavileri sıraında birçok zorlukla karşılaşılabilir. Bu nedenle koruyucu tedaviler ile dişlerin çürümesini engellemek çok daha önemlidir.

Eğer diş tedavileri yapılması gerekiyorsa, engellilerin diş tedavileri için özel donanımlara sahip bir klinik ortam olması hem hastanın rahatı hemde hekimlik hizmetinin en iyi şekilde sunulabilmesi için gereklidir. Hastanın tedavi göreceği diş hekimi koltuğunun engelli hastamızın rahatlıkla koltuğa yerleşmesini sağlaması birinci şarttır. Bu amaçla hasta koltuğunun hareketli olması, gerekli aksamlara sahip olması, hastanın koltuğa rahatlıkla yerleşmesini ve kendini daha işlem başlamadan güvende hissetmesini sağlayacaktır.

Ağız ve diş sağlığı sorunlarının başlamadan önlenmesi için özellikle çocuklarda günlük bakım ve diş fırçalama çok önemlidir.
Dişler ağızda görünür görünmez, beslenme aralarında nemli bir tülbent ile temizlenmelidir. İki yaşından sonra küçük ve yumuşak kıllı bir diş fırçası ile diş bakımı yapılmalıdır. Kötü ağız kokusunu önlemek için dilin de fırçalanması gereklidir. Özel üç yüzlü fırçalar ve elektrikli diş fırçaları kullanım kolaylığı açısından önerilmektedir.

DİŞ FIRÇALAMA İÇİN BAZI ÖNERİLER

"Işığın yeterli olduğu herhangi bir odada çocuğunuzun dişlerini fırçalayabilirsiniz. Örneğin çocuğunuz tekerlekli sandalyede ise mutfak veya banyo diş fırçalaması için ideal olabilir. Eğer çocuğunuz yatakta ise hafifçe başını doğrultarak dişlerini fırçalayabilir, suyla çalkalama işlemini bardak veya pipet yardımıyla yaparak bir kap içerisine tükürmesini sağlayabilirsiniz. Diş fırçalaması için en iyi yer çocuğunuzun kendini rahat hissettiği ve sizin diş fırçalama işlemini en iyi yapılabileceğine inandığınız yerdir.

engelli diş sağlığı

Çocuğunuzun dişlerini birçok pozisyonda fırçalayabilirsiniz. Çocuğunuzun başının desteklenmesi, dilinin parmaklar yardımıyla ekartasyonu, görüş pozisyonunuzuz ve el beceriniz diş fırçalaması esnasında çok önemlidir. Tekerlekli sandalyenin arkasında durun. Kolunuzu veya göğsünüzü çocuğunuzun kafasını desteklemek için kullanın ve dişlerini fırçalayın. Veya tekerlekli sandalyenin arkasına oturun. Tekerlekli sandalyenin frenlerini kontrol ettikten sonra dizlerinize doğru sandalyeyi hafifçe yatırın ve dişlerini temizleyin. Oturarak ise; çocuğunuzu yere oturtun, siz de onun arkasında bir sandalyeye oturun.

engellilerde diş sağlığı

Çocuğun hafifçe başını dizlerinize doğru yaslamasına izin verin. Eğer uyumsuzluk gösteriyorsa ellerini sabitlemek için bacaklarınızı kullanabilirsiniz. Çocuğun yatmasına izin verin. Başının altına bir yastık yerleştirin ve dizinizden ve ellerinizden destek alarak dişlerini fırçalayın. Yatakta ise; çocuğunuzu dizlerinizin üzerine yatırın. Ellerinizle başını destekleyerek dişlerini fırçalayın. Eğer çocuğunuz uyumsuz ve fırçalamaya direniyorsa o zaman ikinci bir kişinin yardımıyla dişlerini fırçalayabilirsiniz. Unutmayın hangi pozisyonda fırçalarsanız fırçalayın; çocuğun kafasının iyi bir şekilde desteklendiğinden emin olmalısınız. Fırçanın adapte edilmesine önem gösterin. Kavrama yeteneği az olan çocuklarda fırçanın tutma yerini tenis topu, bisiklet elcikleri gibi malzemelerle kalınlaştırabilirsiniz. Normal fırça kullanamayan çocuklara elektrikli diş fırçası önerilebilir. Diş fırçalama tekniklerinde şunlara özen gösterin; diş fırçasını dişlerin dişeti ile birleştiği yere 45 derece açı ile yerleştirin. Çok bastırmadan yuvarlak ve ileri geri hareketlerle diş yüzeylerini fırçalayın. Fırçalamaya üst çeneden başlayın. Önce dişlerin yanak tarafını, sonra damak ve çiğneme yüzeylerini fırçalayın. Alt dişler için de aynı işlemleri yapın. Tüm dişlerin fırçalandığından emin olun. Ön dişlerin arka yüzlerini ileri geri hareketler ile fırçalayın. Ferah bir nefes için dil üzerinin de fırçalanması gerekmektedir.

Diş çürüklerini engellemek için mutlaka hergün diş fırçalama düzenli bir şekilde yapılmalı,6 ayda bir aksatmadan dişhekimi kontrolleri yapılmalıdır. Düzenli kontroller sorunların büyümeden erken teşhisini sağlar.