Pazar Günleri Açığız
RANDEVU ALMAK İÇİN:0 282 654 44 44

Sterilizasyon ve Dezenfeksiyon Zinciri

sterilizasyon zinciriSterilizasyon herhangi bir nesnenin veya cismin hastalık yapıcı mikroorganizmalardan tamamıyla arındırılması işlemidir. Kliniğimizde sterilizasyon en öncelikli ve asla taviz verilmeyen bir işlemdir. Hijyenik ve temiz bir ortamda tedavi, hem hastalarımızın hemde çalışanlarımızın sağlığı açısından çok önemlidir. Bu yüzden kliniğimizde her hastamızın tedavi ve kontrollerinde tek kullanımlık (disposable) ürünler tercih edilmektedir. Hekim ve asistanları tarafından kullanılan koruyucu maske ve lateks eldivenler tek kullanımlıktır, her hastada değiştirilir. Kliniğimizde dişhekimliğine özel tek kullanımlık enjektörler, iğneler, hastaların ağzını çalkaladıkları plastik bardaklar.

dezenfeksiyon zinciriAnestetik solüsyonlar, tedavi sırasında ağızdaki kan ve tükürüğü emen alet uçları başta olmak üzere irili ufaklı birçok malzeme tek bir hastada kullanılır ve sonra da atılır. Her hasta için tek kullanımlık hastanın kıyafetlerinin kirlenmesini önleyici koruyucu önlükler kullanılır. Kliniğimizin girişinde galoş makinesi kullanılmasının amacı dış ortamdaki mikropların tedavi ortamına taşınmasını engellemektir.

sterilizasyon ve dezenfeksiyonHasta koltukları, tüm ünit yüzeyi, ünitin üzerinde bulunan tüm aygıtlar, her hastadan sonra dezenfektan spreylerle temizlenir, baş kısmındaki koruyucu örtüler, diğer parçaları saran stretch folyolar yenileriyle değiştirilir.

Tedavilerde kullandığımız tüm aletler yüksek ısı yardımıyla sterilize edilir. Steril olmayan cihazlar kesinlikle kullanılmaz. Bu işlem iki tip cihaz kullanılarak yapılır. Yüksek ısı veren starilizatör (Kuru Hava Sterilizatörü) kullandığımız ilk tip cihazdır. Ama her alet bu cihaza konamaz. Bu tür aletleri sterilize edebilmek için “Otoklav” (Basınçlı Hava Sterilizatörü) kullanılmaktadır. Otoklav ile daha hızlı, daha fazla ve daha güvenilir sterilizasyon sağlandığı tüm dünya tarafından bilinen bir gerçektir.

Tedavi bittikten sonra, kullanılan tüm aletler Sterilizasyon – Dezenfeksiyon ünitesine götürülür, orada dezenfekte edici solüsyonların bulunduğu küvetlerde belli bir süre bekletilen aletler, özel deterjanlarla yıkandıktan sonra, ultrasonik yıkama işleminden de geçirilir. Sonra iyi bir şekilde kurulanır ve paketleme aşamasına geçilir. Paketleme işleminden sonra aletler otoklava yerleştirilir. Otoklavda sterilizasyon işlemi tamamlandıktan sonra steril paketli aletler ünitelerdeki özel dolaplarında saklanır.

Paketlenmiş steril aletler, tedavide ihtiyaç duyulduğu zaman açılır ve kullanılır. Paketi açılmış, yırtılmış aletler sterilliğini kaybetmiş sayılır ve kesinlikle kullanılmaz. Bir sağlık kurumu olarak sorumluluğumuz, sanki o koltukta kendimiz oturuyormuşuz gibi tüm sterilizasyon kurallarına uymak, hastalarımızı olası enfeksiyon risklerinden uzak tutmak ve güvenli bir ortamda sağlık hizmeti vermektir.