Pazar Günleri Açığız
RANDEVU ALMAK İÇİN:0 282 654 44 44

HİLAL – I AHDAR ( Yeşilay Haftası )

HİLAL – I   AHDAR

( Yeşilay Haftası )

 

Her yılın 1-7 mart tarihleri arasında kutlanan yeşilay haftası; alkol, sigara ve diğer topluma, aileye ve bireye zararlı olan uyuşturucuların kullanımını eğitim yoluyla engellemek için 5 mart 1927 yılında kurulan bir dernektir. Yeşilay 97 yıldır bu zararlı maddelerin bireye zararlarını heryıl anımsatır ve farkındalık yaratmaya çalışır. Hilal-ı Ahdar Derneği,  Hilal ay,  Ahdar 'da yeşili simgeler.

Alkollü içkiler, sigara ve uyuşturucunun zararlarını bilmeyenimiz yoktur, ama ne yazık ki insanlar yine bilinçsiz bir şekilde bunları tüketmeye devam etmektedirler. Zararlı maddelerin herbirinin vücudumuza ayrı zararları vardır, fakat bunların içinde toplum arasında en çok kullanılanlar alkol ve sigaradır. Sigara, toplumumuzda kullanımı yaygın olan bir keyif maddesidir. Sigara kullananların yarısının ölümüne neden olan sigara vücutta akciğer, yemek borusu gibi pek çok kanser türlerine, kalp krizi vb. gibi hastalıklara neden olmakla birlikte, ilk olarak temasa geçtiği ağız ortamı ve periodonsiyum (diş ve dişeti destek dokuları) üzerine zararlı etkilerinin olduğu bilinmektedir

Sigaranın içindeki zararlı maddeler duman halinde ağız içerisine alındığında, ağızda PH değişikliğine sebep olmaktadırlar. Sonuç olarak da tükürük sıvısının ağız içini koruyabilirliği düşer ve de bakteri plaklarının oluşumu artar. Bakteri plaklarının oluşması sonucunda, tükürük sıvısı ile plaklar birleşerek tartar denilen problemin kökenini oluşturur.

Alkol, vücudumuzda kalıcı olan yada olmayan etkiler bırakır. Alkol kullanımından bir gün sonra baş ağrısı ve ağız kuruluğu çok sık görülür. Terleme ve kanın akışını hızlandırır. Yaralanmalarda, yaralı bölgenin geç iyileşmesine neden olur.  

 

Uyuşturucular, ülkemizde ve dünyamızda her yıl binlerce kişinin yaşamını yitirmesine neden olur ve kurtuluşu olmayan bir bağımlılık yaparlar. Devamlı uyuşturucu madde kullanılması durumunda ise kişinin : bünyesi zayıflar, bağışıklık sistemi çöker ve vücut enfeksiyona açık bir pozisyona geçer, fiziksel güç düşer. Genel olarak uyuşturucu çeşitlerini; vücuda ve dişlere olan etkilerini şu şekilde sıralayabiliriz :