Top

Ağız, Diş ve Çene Bölgesindeki Travmalarda İlk Yardım ve Acil Müdahele

Ağız, Diş ve Çene Bölgesindeki Travmalarda İlk Yardım ve Acil Müdahele

Bireyin yüz bölgesini içeren bir kaza sonucu ağız, dişler ve destek dokularında meydana gelen yaralanmalar diş hekimliğinde acil müdahale gerektirir.

Bireyin yüz bölgesini içeren bir kaza sonucu ağız, dişler ve destek dokularında meydana gelen yaralanmalar diş hekimliğinde acil müdahale gerektiren önemli durumlardır. Ağız bölgesinin maruz kaldığı darbenin şiddetine göre darbenin dişte yaratmış olduğu hasar da değişir. Hafif bir çarpma daha çok yumuşak dokularda ( fufak ,dişeti ,yanak içleri gibi)zedelenmeye yol açarken, şiddetli çarpmalar dişlerde sallantı ,kırık ve yerinden çıkmalara , diş köklerinde ve çene kemiklerinde görülemeyen kırıklara sebep olur.


Dental travmalar çoğunlukla -yürümeyi ve koşmayı yeni öğrenen küçük çocuklarda düşmeye bağlı olarak -oyun oynama yaşına gelmiş çocuklarda - Kronik nöbet rahatsızlığı olan bireylerde -araba kazalarında kemer takmayan bireylerde - temas gerektiren sporlarda ( Taekvondo , judo ,boks...) ilgilenen kişilerde görülür.


Bireyin yüz bölgesini içeren bir kaza sonucu ağız, dişler ve destek dokularında meydana gelen yaralanmalar diş hekimliğinde acil müdahale gerektiren önemli durumlardır. Ağız bölgesinin maruz kaldığı darbenin şiddetine göre darbenin dişte yaratmış olduğu hasar da değişir. Hafif bir çarpma daha çok yumuşak dokularda ( fufak ,dişeti ,yanak içleri gibi)zedelenmeye yol açarken, şiddetli çarpmalar dişlerde sallantı ,kırık ve yerinden çıkmalara , diş köklerinde ve çene kemiklerinde görülemeyen kırıklara sebep olur.DİŞLERDE KIRIK VEYA ÇIKMA VARSA :


Diş veya kırık parça kaza bölgesinde aranmalı ve bulunduğu takdirde hemen süt, serum ,fizyolojik tükürük veya temiz su içerisinde muhafaza edilerek , en kısa sürede dişhekimine ulaştırılmalıdır.

Hekimler travma sonucu oluşan hasarı görmek için panoramik röntgene ihtiyaç duyarlar. Dişlerde kırık veya çıkma varsa diş kökünden tutulmamalı, ve 2 saat içinde dişhekimine gidilmelidir. Dişhekimine gidilmeyecek durumlarda dişin ağızda görünen kısmından tutularak akan temiz su ile temizlenmeli ve mümkün olduğunca çabuk bir şekilde yerine yerleştirilmelidir.


Travma sonrası muayene de diş hekimi gerekli görürse diş röntgeni çekebilir. Dişte özellikle kök kırığı ,çenelerde kırıklar gibi gözle görülmeyecek zararların tespiti için diş röntgeni büyük önem taşımaktadır. Röntgenden sonra diş veya çene de kırık tespit edilirse kırık tedavisi yapılmalıdır.


Yerinden çıkan daimi diş zamanında ve uygun ortamda dişhekimine getirilmiş ise diş yerine yerleştirilir ve tekrar yerine kaynaması için diğer dişler ile sabitlenir. Diş hekimi işlem sırasında dişe kanal tedavisi uygulayabilir. Yerine yerleştirme uygulamalarında çıkan diş uygun koşullarda ve en fazla 2 saat içinde dişhekimine ulaştırıldıysa ve dişhekimi tarafından tedaviler ideal bir şekilde yapıldıysa bireyde 1-2 ay süre ile dişlerine aşırı yük getirmemeye dikkat eder yumuşak gıdalarla beslenirse dişler eski sağlığına kavuşabilmektedir.