Top
Sevgi Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği | İmplantoloji | Cerrahi | Ortodonti | Lazer Destekli Diş Hekimliği | Estetik Diş Hekimliği |Çocuk Diş Hekimliği | Protez | Kompozit Dolgu ve Kanal Tedavisi | Diş Eti Hastalığı Periodontoloji | Oral Diagnoz Radyoloji

Çocuklar; bütün davranışları, genellikle aile içerisindeki bireylerden yani anne, baba, kardeş veya diğer aile büyüklerinin davranışlarından taklit yoluyla öğrenir, onları kendilerine model alırlar. Bu nedenle çocuğa iyi bir model sunmak gereklidir. Örneğin çocuğunuzla birlikte dişlerinizi fırçalamak “dişlerini fırçala” demekten daha etkilidir. Çocuklar sizi ne kadar sık diş fırçalarken görürse sizi model alarak bu alışkanlığı edinecektir.

ÇOCUKLARA DİŞ FIRÇALAMA NASIL SEVDİRİLİR?

Çocuklar; bütün davranışları, genellikle aile içerisindeki bireylerden yani anne, baba, kardeş veya diğer aile büyüklerinin davranışlarından taklit yoluyla öğrenir, onları kendilerine  model alırlar. Bu nedenle çocuğa  iyi bir model sunmak gereklidir. Örneğin çocuğunuzla birlikte dişlerinizi fırçalamak “dişlerini fırçala” demekten daha etkilidir. Çocuklar sizi ne kadar sık diş fırçalarken görürse sizi model alarak bu alışkanlığı edinecektir.

Çocukların büyük bölümü diş fırçalama konusunda genellikle isteksizdir. Peki çocuğa diş fırçalama alışkanlığı kazandırmanın yolları nelerdir? Küçük çocuklara diş fırçalama alışkanlığını kazandırmanın en iyi yollarından biri gün içinde düzenli biçimde, hatta aynı saatlerde, yemeklerin hemen sonrasında diş fırçalamalarını sağlamaktan geçer. Her gün düzenli olarak günün aynı saatlerinde, öğün sonralarında yapılan diş fırçalamaları bir süre sonra çocuğunuzun alışkanlığı haline gelecektir. Onu zorlamadan, bu aktiviteyi oyun haline getirip, onunla birlikte dişlerini fırçalamanız daha sağlıklı olacaktır. “Hadi birlikte mikropları yakalayalım”, “hadi çürüklerle savaşalım” gibi söylemlerle diş fırçalamayı bir yarış, oyun haline dönüştürebilirsiniz. Banyoya bir kum saati yerleştirin ve her fırçalamada kum saatini ters çevirerek zaman tutun,yaklaşık 3 dakikalık diş fırçalama yeterli olacaktır. Çocuğu bu kadar süre tutmak zor olabilir. Bunu başarmanın yolu da örneğin bir şarkı seçip, şarkı bitene dek fırçalamayı sürdürmesini istemekten geçebilir. Üzerinde çocuğun sevdiği bir çizgi film kahramanının olduğu diş fırçası, aynı şekilde diş macunu da çocuğu etkileyecektir. Macunu az kullanmalı ve çocuğa yutmamasını söylemelisiniz. Çocuğunuz doğru diş fırçalama alışkanlığını ne kadar erken kazanırsa, gelecekte diş çürükleriyle karşılaşma olasılığınız o kadar düşecektir. Bebek 6-8 aylıkken, (yani ilk dişler ağızda göründüğünde) temizleme işlemi başlamalıdır. Okul öncesi çocuklarda önemli olan, çocuğa diş fırçalama alışkanlığı kazandırmak ve çocuğun temizlenmiş dişlerle uykuya dalmasına dikkat etmektir. Çocuklar diş fırçalarken çoğu zaman dişlerin görünen ya da kolay ulaşılan yüzlerini fırçalarlar. Oysa çürüklerin önlenmesi için dişlerin ara yüzleri ve çiğneyici yüzeylerini çok daha iyi temizlemek gerekir. Bu nedenle her diş fırçalamasından sonra anne-babanın kontrolü gerekmektedir. Unutmamak gerekir ki çocuğunuzun sağlıklı diş ve dişetlerine sahip olması için en etkili koruyucu dişlerin düzenli fırçalanmasıdır ve bu görev de çocuğunuz büyüyene kadar anne ve babaya düşmektedir.

Çocuğunuzla ilgilenmek için ayırdığınız zaman, birlikte yaptığınız etkinliklerin çocuğunuza sağladığı katkılar onun öğrenmesini ve zeka gelişimini destekler. Basit düzeyde kendisi ile ilgili sorumlulukları almaya başlayan çocuk zamanla özbakım becerileri dışındaki sorumluluklarını yerine getirme alışkanlığı kazanır.

ÇOCUĞUNUZA DİŞ FIRÇALAMA ALIŞKANLIĞI KAZANDIRMA ÖNERİLERİ :

  • Çocuğunuzla aynı anda dişlerinizi fırçalayın. Çünkü çocuklar anne ve babalarının davranışlarından etkilenir.
  • Önce kendisinin dişlerini fırçalamasına izin verin daha sonra örneklerle ona gösterin.
  • Çocuklara çeşitli renklerde sevdiği birkaç fırça alın. Böylece değiştirerek kullandığı zaman bunu bir oyun haline getirebilir. Bu alışkanlığı daha kolay kazanır.
  • Çocuğunuzun boyuna uygun bir diş fırçalama panosu oluşturun.
  • Oyuncak bebeklerinin ya da oyuncaklarının dişlerini fırçalamalarını isteyin. Böylece herkesin dişlerini fırçalaması gerektiğine inanacaktır.
  • Şeker ve benzeri ürünleri yedikten sonra bir ayna yardımıyla dişlerinde ki şeker artıklarını gösterin. Fırçaladıktan sonra da tekrar bir ayna yardımı dişlerini çocuğunuza gösterin. Böylece dişlerinin temiz olduğunu görmesi ona bu işlemin gerekli olduğunu düşündürecektir.
  • Çocuklarınıza diş fırçalama alışkanlığının yanı sıra doğru beslenme alışkanlığını da kazandırmanız çok önemlidir. Şeker, çikolata, cips gibi yiyecekleri sınırlı tüketmesine izin verin.
  • Dişlerini fırçaladıktan sonra mutlaka takdir edin ve onu ödüllendirin.